KUP BILET

Włodek Pawlik – fortepian Paweł Pańta – kontrabas Cezary Konrad – perkusja

Włodek Pawlik Trio to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej, mająca swój udział w najbardziej spektakularnym sukcesie polskiego jazzu – zdobyciu nagrody Grammy w 2014 roku za płytę „Night In Calisia” nagraną z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. To zespół stanowiący od niespełna 30 lat główną płaszczyznę realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu.

Dyskografię zespołu otwiera nagrana w słynnym klubie „Birdland” w Hamburgu z gościnnym udziałem znanego amerykańskiego saksofonisty Richie Cole’a, wydana w 1993 roku płyta „Live at Birdland”. W składzie tria wystąpili wówczas, oprócz lidera, Zbigniew Wegehaupt – kontrabas i Peter Jankowski – perkusja. Kolejny, tym razem dwupłytowy album zespołu, nagrany w 1996 roku w Jazz Clubie „Akwarium” pt. „Standards Live” w składzie Włodek Pawlik, Zbigniew Wegehaupt, Cezary Konrad, wzbudził zachwyt poza granicami kraju, czego wyrazem było m.in. zaproszenie na najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Europie North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 roku, który okrzyknął Pawlika mianem „Horowitza jazzu”. Następna płyta tria „Anhelli” z 2005 roku, nagrana z Pawłem Pańtą – kontrabas i Cezarym Konradem – perkusja, miała swoją premierę podczas JVC Jazz Festival w Warszawie w Sali Kongresowej i przyjęta została owacjami na stojąco. Album spotkał się ze znakomitym przyjęciem ze strony krytyków oraz otrzymał nagrodę TVP Kultura dla najlepszej płyty 2005 roku w kategorii jazz/rock.

Kolejne dwa albumy zespołu to połączenie idiomu jazzowego tria z orkiestrą z udziałem wybitnego solisty – amerykańskiego trębacza Randy Breckera. Zarówno „Jazz Suite Tykocin”(2009), jak i „Night In Calisia”(2012) zostały wydane zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych (Summit Records) i przyniosły muzykom uznanie na kontynencie amerykańskim, w tym wspomniane już Grammy w kategorii „Best Large Jazz Ensemble”.

Ostatni album tria pt. „America” nagrany został w 2015 roku. Jego wydanie połączone było z koncertem premierowym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Płyta jest swoistym artystycznym memento Pawlika, który daje wyraz swojej fascynacji muzyką amerykańską w tytułowym utworze, skomponowanym pod wpływem pierwszej podróży do USA w 1988 roku, ale nie zapomina o swojej polskiej tożsamości, stąd obecność utworów Chopina i Paderewskiego w nowym, jazzowym ujęciu.

Muzycy występowali na licznych festiwalach jazzowych w wielu krajach świata, a ich koncerty zawsze spotykają się entuzjastycznymi reakcjami publiczności.