Forum Teatrów Niezależnych TRANSFORMACJE

Powrót
Projekty

Forum Teatrów Niezależnych jest festiwalem, odbywającym się w Świdnickim Ośrodku Kultury od 2002 r, z inicjatywy Adama Reczucha. Na festiwalu są prezentowane przede wszystkim spektakle, które zostały zrealizowane przez teatry, należące do tzw. nurtu alternatywnego i działające z reguły w mniejszych, prowincjonalnych miejscowościach. Zapraszane teatry prowadzą rozmaite poszukiwania formalne, często sytuujące się na pograniczu różnych dziedzin sztuki i znajdują się wśród nich m.in. grupy zarówno operujące głównie żywym słowem lub też  koncentrujące się na sferze plastyczno-ruchowej, czy też grupy performatywne, eksperymentalne lub widowiska oparte na  improwizacji.

Festiwal jest przede wszystkim adresowany do różnego rodzaju teatrów awangardowych, odważnie interpretujących otaczającą  rzeczywistość i poszukujących w swoich widowiskach nowych form wyrazu. Jego celem jest ukazanie przemian, które zachodzą w życiu społecznym i kulturowym w Polsce, a znajdujących swoje odzwierciedlenie w twórczości scenicznej teatrów szeroko pojętego nurtu alternatywnego.

Przegląd ma charakter niekonkursowy, stanowiąc przede wszystkim miejsce  spotkania artystów i widzów, którzy mają okazję do swobodnej dyskusji na temat sztuki i poruszanych przez nią problemów oraz twórczej wymiany rozmaitych poglądów. Stąd też, od pierwszej edycji funkcjonuje też specjalna gazetka, w postaci spisywanych na gorąco przez widzów impresji po spektaklach na dużych kartach papieru. Organizowane są także spotkania z twórcami, wykłady, warsztaty i inne wydarzenia, które wzbogacają odbiór spektakli oraz umożliwiają głębsze zapoznanie się z prezentowanymi widowiskami.

Wielokrotnie na festiwalu odbywały się widowiska Teatru TERMINUS A QUO (Nowa Sól), czy też Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru ECCO HOMO (Kielce), ale także gościły widowiska Teatru Kaprys (Łapy), Teatru Krzyk (Maszewo), czy Pracowni Teatru Tańca (Zielona Góra).  Należy też podkreślić, iż w ramach festiwalu były też prezentowane wszystkie ważniejsze lokalne grupy teatralne w tym: grupa młodzieżowa Alchemii Teatralnej (Świdnica), zespoły działające w Miejskim Domu Kultury, Teatr Bezdomny (Żarów), czy też teatry prowadzone przez Grzegorza Stawiaka, tj. Teatr Trzeci (Wałbrzych) i Teatr Kątem z (Dzierżoniów). Zapraszane także  były także młode, studenckie teatry działające we Wrocławiu np. Zakład Krawiecki, które często były współtworzone przez osoby związane z Świdnicą  np. Teatr  Dwóch Krzeseł, Scena Promienista.

3 lutego rozpocznie się w Świdnickim Ośrodku Kultury kolejna, XIV edycja Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”. W tym roku pojawią się zarówno stali goście festiwalu tacy jak teatr „Terminus A Quo”, „Krzyk”, czy grupa „Pauza” ze świdnickiego MDK oraz grupa „Alchemii teatralnej” z samego ŚOK-u, jak również debiutujące na Forum teatry „Hesperydy” i „Teatr na Lewą”, Joanna Baranowska w nagrodzonym monodramie Barbary Elmanowskiej oraz czesko-polski performans przygotowany we współpracy Fundacji Performat i stowarzyszenia Performalita.

W tym roku Forum odbędzie się w nowej formule – spektakle nie zostaną zaprezentowane w czasie dwudniowego przeglądu, ale pokazywane będą przez trzy kolejne lutowe weekendy. Niekonkursowy charakter przeglądu oraz organizowane dyskusje, mają tworzyć klimat przede wszystkim twórczej wymiany poglądów pomiędzy publicznością a samymi teatrami – nie tylko na tematy stricte teatralne, ale również związane z problemami, które poruszają spektakle. W czasie festiwalu funkcjonuje też specjalna gazetka, która na bieżąco pozwala opisywać wrażania.

A2_TRANSFORMACJE-17_v4A

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Jesienią na naszej scenie wielkie wydarzenia więcej
+