Powrót
Aktualności

Klasyczne brzmienia Turcji w sobotę w Świdnicy

Data

11 Marca 2014

Już 15 marca w małej sali Klubu Bolko wystąpi warszawski zespół Naneli Lale. Publiczność usłyszy tradycyjną muzykę Imperium Osmańskiego wydobytą z unikalnych, bliskowschodnich instrumentów. Wieczór w roli gospodarza otworzy świdnicka, etno-folkowa Tantua.

Rebab, ud, ney, kanun to tylko niektóre z instrumentów, z których korzystają muzycy Naneli Lale. Zespół zrodził się z wypadkowej wielu zdarzeń, z fascynacji i ogromu doświadczeń wielu osób – niekoniecznie obecnych członków grupy, ale całego warszawskiego środowiska skupiającego się od lat wokół sceny etno, orient czy world music. Jako inspirację dla powstania zespołu, Hubert Połoniewicz z Naneli Lale wymienia „Santuri Ali Ufki znanego też jako Wojciech z Bobowa, czy też Wojciech Bobowski, muzyk, poeta, malarz i tłumacz dyplomatyczny żyjący i tworzący w XVII wieku na dworze sułtańskim, którego utwory często określano jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej tamtego okresu. Swoją młodość spędził we Lwowie, gdzie uczył się sztuki organowej, tam też złapany w niewolę przez Tatarów został sprzedany na dwór sułtana Murada IV. Poczuwając się do „obowiązku” ukazania wielkości dokonań Ufki Beya (Wojciecha Bobowskiego) i przywrócenia jeszcze raz piękna tych melodii wykonujemy dwie jego kompozycje”.

Tantua drugi raz w tym roku zaprezentuje swój repertuar w zmienionym składzie, wzbogaconym m.in. o wokal Weroniki Fiołek – uczestniczki pracowni muzycznej MDK pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego. Etno-folkowe, odświeżone brzmienie świdniczan otrzymało przychylne recenzje już po styczniowym koncercie. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu

Organizatorem wydarzenia jest Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Tantua. Sobotni koncert w małej sali Klubu Bolko (pl. Grunwaldzki 11) rozpocznie się o godzinie 20:00 (wstęp od 19:30). Bilety w cenie 10 zł normalne i 5 zł ulgowe (młodzież do lat 16) będzie można kupić wyłącznie przed koncertem. Dostępne będą miejsca siedzące. Więcej informacji oraz próbki muzyki można znaleźć na stronie wydarzenia.

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Zapraszamy - "KULTURALNIE ZAKRĘCENI"więcej
+