Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na FOTOPREZENTACJE w Wieży Ratuszowej w ramach XXVIII Dni Fotografii Świdnica 2015.

Będą to wernisaże wystaw autorskich:
STANISŁAW KUSIAK – Fotografia
GRZEGORZ LEWANDOWSKI – Morze Bałtyckie
MARIUSZ NOWICKI – Pajęczyna czasu
PIOTR ROSIŃSKI – Pustki

26 września
godz. 19.00 – 21.00
Wieża Ratuszowa, ul. Wewnętrzna 2

 

STANISŁAW KUSIAK – Fotografia

Stanislaw Kusiak

Rocznik ’70, mieszka w Zakliczynie w powiecie tarnowskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografią zajmuje się od połowy lat 90-tych. Uprawia głównie fotografię kreacyjną, warsztatowo opartą na klasycznej technice czarno – białej, której głównym tematem jest człowiek. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, z których ważniejsze to: „Znaki zapytania”, „Poza kadrem”. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: „W hołdzie Hartwigowi”, „Darkscapes”, „Współodczuwanie – dialog”, „Akt w polskiej fotografii”. Jego prace publikowane były w wielu wydawnictwach, takich jak: „The Best Photographers PhotoArt’ (Praga), „New Polish Nude Photography” (Poznań), „AKT w polskiej fotografii” (Kielce), „PhotoArt” – magazyn fotograficzny (Praga). Od wielu lat dokumentuje również za pomocą fotografii wydarzenia społeczno – kulturalne oraz lokalny krajobraz i zachodzące w nim zmiany, na potrzeby publikacji albumowych, książkowych, prasowych oraz internetowych. Jest autorem zdjęć do albumu „Zakliczyn – piękno światłem malowane”. W latach 1998 – 2008 brał udział w konkursach fotograficznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Pracuje w Zakliczyńskim Centrum Kultury, gdzie stworzył Galerię PODDASZE promującą twórczość (nie tylko fotograficzną) zarówno początkujących, jak i bardziej znanych autorów. Prowadzi także zajęcia fotograficzne dla młodzieży, które skupiają się głównie wokół technik klasycznych i alternatywnych.

dni-foto_plakat-kusiak_70x100cm_3szt_2015-09-04
Wystawy indywidualne:
1999
Galicyjskie Impresje, MFK, Tarnów
2000
Galicyjskie Impresje, Galeria Nafta KTF, Kraków
2002
Fotografie, MFK, Tarnów
2004
Baszta Jazz Festiwal, MOKSiR, Czchów
Znaki zapytania, (Miesiąc Fotografii w Krakowie), Kraków
2006
Znaki zapytania, Galeria Studio
Znaki zapytania, Galeria Obok ZPAF, Warszawa
Znaki zapytania, Międzynarodowy Festiwal Fotografii „Widzi Się”, Stary Sącz
2007
Znaki zapytania, Club Sixty, Sopot
Poza kadrem, Galeria Jabłkowskich (Warszawskie Lato Fotografii), Warszawa

Publikacje:
2004
Katalog Miesiąca Fotografii w Krakowie, Fotopozytyw
2006
Tygodnik Przegląd
2007
Katalog Warszawskie Lato Fotografii
Magazyn Foto
2008
Album, Czchów i okolice
Album autorski, Zakliczyn – piękno światłem malowane
Magazyn, PhotoArt, Praga Czechy
2009
Album The Best Photographers PhotoArt, Praga Czechy
Album New Polish Nude Photography, Poznań
2011
OFFWALL Magazine (magazyn online)
2013
Katalog Międzynarodowego Pleneru Malarstwa i Fotografii, Nowy Sącz
Album AKT w polskiej fotografii, Kielce
2014
Album autorski, Zakliczyn – piękno światłem malowane II

GRZEGORZ LEWANDOWSKI – Morze Bałtyckie

Grzegorz Lewandowski portret

Rocznik ’64, urodzony w Gdańsku, mieszkający w Sopocie, uczący się w Gdyni – jednym słowem człowiek Trójmiasta. Wykształcenie fotograficzne – Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, Studium Fotografii w Warszawie, status artysty fotografika nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego 1985 r. Współzałożyciel Pomorskiego Klubu Fotografów Reklamowych 1999 r.
Nagrody:
Biennale Przyrody Krajów Socjalistycznych Poznań 1986 r. – złoty medal
IV Dni Fotografii Świdnica 1986 r. – 1 miejsce
IV Międzynarodowe Biennale Fotografii Artystycznej Opus ’87 w Kamieniu Pomorskim – nagroda specjalna
Międzynarodowy Konkurs Zeiss Praktica w Dreznie 1987 r. – III miejsce
Międzynarodowa Wystawa Fotografii w Legnicy Foto Żart 1988 r. – srebrny medal
Medal 150 lecia Fotografii na Świecie od Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce
Ostatnie lata to prezentacja zdjęć w internecie na portalach fotograficznych: Fotoferia, 500px, Digital Camera, National Geographic Polska.

Przedstawione na wystawie fotografie pochodzą z tworzonego cyklu o Morzu Bałtyckim, który realizuję od 3 lat i cały czas dokładam coraz to nowe tematy. Projekt zmienia się z czasem i pokazuje coraz to nowe oblicza morskie.

dni-foto_plakat_70x100cm_3szt_2015-09-04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARIUSZ NOWICKI – Pajęczyna czasu

nowicki_jpg

Łodzianin urodzony w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z zawodu i z zamiłowania fotograf. Od 2000 r. członek ŁTF. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą. Jego pasją są wędrówki po zaułkach miasta, w którym się urodził, wychował i mieszka. Efektem tych eskapad są liczne wystawy autorskie poświęcone Łodzi. Kolejną pasją Mariusza są góry, a przede wszystkim Bieszczady, które są uwidocznione na fotografiach autora. Najważniejsze wystawy i wyróżnienia: listopad 2001 r. „Bieszczadzki worek tam, gdzie kończy się droga” wystawa autorska; grudzień 2002 r. srebrny medal na 43. Dorocznej Wystawie Fotografii ŁTF; styczeń 2003 r. pierwsze miejsce w konkursie „Łódź cztery pory roku” zorganizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi; listopad 2003 r. pierwsza nagroda w konkursie fotograficznym im. Wł. Puchalskiego w kategorii „Rzadkość”; październik 2005 r. „Czesiek z krainy latających siekier” wystawa autorska w Galerii Fotografii ŁTF; styczeń 2007 r. brązowy medal na 47. Dorocznej Wystawie Fotografii ŁTF; maj 2008 r. „Retrospekcja pierwsza” wystawa autorska w Nachodzie (Czechy); listopad 2008 r.”W krainie Ali Baby” wystawa autorska w Galerii Fotografii ŁTF; kwiecień 2009 r. „Testament” wystawa indywidualna w Galeryjce „Olimpijka” w Łodzi; listopad 2013 r. pierwsza nagroda w konkursie „Power of Łódź”; styczeń 2015 r. srebrny medal na 55. Dorocznej Wystawie Fotografii ŁTF.

dni-foto_plakat-nowickii_70x100cm_3szt_2015-09-04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIOTR ROSIŃSKI – Pustki

Piotr Rosiński

Ur. 1972 w Łodzi. Współzałożyciel grupy POZA I Szare Dni. Specyficzne poczucie wyobcowania i osamotnienia widoczne jest we wszystkich zdjęciach Piotra Rosińskiego. Zdjęcia Rosińskiego są fragmentami, a jednak postrzegając je całościowo układają się w zwartą historię dając iluzoryczny obraz rzeczywistości, którą należy odczuć i zrozumieć. Pozwalają, aby chwila zmieniła się w trwanie w wyimaginowanym świecie wytworzonym z emocji. Przemijanie, tęsknota, niepokój, rozpad, jak również wrażliwości i spokój to wszystko należy do szerokiego spektrum odczuć i wrażeń, które wszyscy przeżywamy, a sam autor zmusza nas jedynie do ich nazwania.

dni-foto_plakat-rosinski_70x100cm_3szt_2015-09-04