Powrót
Aktualności

Dramat Mrożka na deskach świdnickiego teatru

Data

22 Lutego 2013

Walka między pokoleniami i krytyka konformizmu. Tak w skrócie można opisać problemy jakie podejmuje dramat „Tango” autorstwa Sławomira Mrożka. Teatr Ludowy z Krakowa, na swojej trasie trafił do świdnickiego teatru właśnie z tą sztuką.

Na spektaklu licznie pojawiła się młodzież z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich oprócz uczniów świdnickich liceów, pojawiła się także grupa z Zespołu Szkół Budowlano-Elekrycznych i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Na widowni miejsca zajęli również przedstawiciele liceów z Głuszycy i Bielawy.

Akcja dramatu rozgrywa się w mieszkaniu rodziny, która stanowi niejako miniaturę społeczeństwa. Tak więc mamy Artura, który nie chcę zgodzić się na chaos i niemal patologiczną wolność panującą w rodzinnym domu. Jego ojciec, Stomil, pochłonięty jest tworzeniem bezsensownych eksperymentów artystycznych. Zdaje się nie zauważać, że jego żona Eleonora, ma romans. Jej kochanek to Edek. W swojej prostocie jest niemal wulgarny, z nieodłączną butelką piwa w ręce, spędza czas grając w karty z babcią Artura – Eugenią. Towarzyszy im również jej nieśmiały brat Eugeniusz. Jego groteskowy strój wskazuje na to, że nie czuję się swobodnie w atmosferze rozpasania, która panuje wokół niego. Na koniec Ala, partnerka Artura, znudzona otaczającą rzeczywistością i dość rozkapryszona nastolatka.

Artur uważa, że jego krewni porzucili moralność. Wszelkimi środkami więc stara się nawrócić swoją rodzinę na tok myślenia, który uważa za słuszny. Kiedy zawodzi rozmowa, a nawet krzyk, razem ze swoim wujem decyduje się na przewrót, który nie wyklucza użycia siły. Jego plan zakład również tradycyjne oświadczyny i ślub z Alą. Z biegiem czasu akcja jest coraz bardziej napięta i zbliża do punktu kulminacyjnego. W tym wypadku – nieodwracalnej katastrofy.

Spektakl zakończył się gromkim aplauzem, a wychodząca młodzież dyskutowała o widowisku. Zasługa komicznej postaci Edka czy może fabuły, która zmusza nas do zastanowienia się nad otaczającą rzeczywistością?

                    

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Jesienią na naszej scenie wielkie wydarzenia więcej
+