godz. 9.50
„Zbigniew Herbert” — poszukiwania mądrości” —  spotkanie ze Zdzisławem Grześkowiakiem
II Liceum Ogólnokształcące, ul. Równa 11

Zdzisław Grześkowiak — filolog, religiiznawca i filozof. Wieloletni nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Interesuje się filozofią i religią Dalekiego Wschodu oraz literaturą i współczesną myślą teologiczną.

godz. 11.50
„Zbigniew Herbert — tajemnice życia, zagadki twórczości” — spotkanie z Karolem Maliszewskim
III Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościelna 32

Karol Maliszewski — poeta, prozaik i krytyk literacki. Absolwent filozofii, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor kilkudziesięciu książek poetyckich, prozatorskich oraz szkiców krytycznych. Laureat nagród im. Barbary Sadowskiej (1997), im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999), w 2007 nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Od 2015 Karol Maliszewski oraz Olga Tokarczuk są gospodarzami Festiwalu Góry Literatury organizowanym w Nowej Rudzie.

godz. 18.00
Spotkanie z Dorotą Masłowską, prowadzenie Wojciech Koryciński

Turniej Jednego Wiersza

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18

Dorota Masłowska — pisarka, autorka sztuk teatralnych i felietonistka. Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”.  W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015 i 2017 roku ukazały się dwa zbiory jej felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść” oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe”. (materiały wydawcy)

Projekt CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury