17.30 – Poezja Wisławy Szymborskiej – recytacje w 20. rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla

miejsce: Balkon Świdnickiego Ośrodka Kultury

18.00 – Świdnicka Środa Literacka – spotkanie autorskie Barbary Elmanowskiej poświęcone „Czarnemu Pegazowi”. Prowadzenie: Wojciech Koryciński

Turniej Jednego Wiersza – nagroda 100 zł

miejsce: Galeria Fotografii, Rynek 44

„Czarny Pegaz” – pierwszy w powojennej historii naszego miasta przewodnik po grobach zmarłych artystów i ludzi związanych ze świdnicką kulturą. Barbara Elmanowska w swojej publikacji wspomina wybitne postacie powojennego życia artystycznego, które są powszechnie znane i kojarzone, ale równocześnie upomina się o twórców dziś przez świdniczan niesprawiedliwie zapomnianych. Autorka zaprasza w sentymentalną podróż trasą wiodącą przez świdnickie nekropolie, ich architekturę i historię. Niezwykle pomocne w tej podróży są dołączone do książki zdjęcia i mapy z zaznaczonymi miejscami spoczynku wybitnych twórców.

Barbara Elmanowska – (ur. 1981). Debiutowała w 2006 roku esejem „Zawsze fragment” (I miejsce w konkursie „Literackie Talenty 2006”, Świdnica). Autorka tomików: „Tę drogerię mam po drodze” (2008) – (nagroda w konkursie na debiut poetycki, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) – oraz „Próby generalne” (2014). Jej wiersze były tłumaczone na język czeski. Interesuje się materialnością tekstu oraz powojennymi formami jego egzystencji.. jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 r. obroniła pracę doktorską „Tekst i widmo. O dziennikach więźniów obozów koncentracyjnych”.

Wojciech Koryciński (ur. 1979) – pomysłodawca i współorganizator Świdnickich Śród Literackich, Rzeźni Literackiej odbywającej się Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz Festiwalu Cztery Żywioły Słowa. Członek stowarzyszenia Chiazm oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor licznych artykułów o tematyce krytycznoliterackiej i kulturoznawczej oraz powieści „Tajemnice ulicy Pańskiej” (2010), „Niebieskie zakony” (2013), farsy „Urząd nad jeziorem” (2013), noweli „Wieża”, a także krótki form prozatorskich obejmujących postmodernistyczne wersje legend świdnickich powstałych w ramach projektu „Wieża legend” (2013). W 2011 r. otrzymał świdnicką Nagrodę w Dziedzinie Kultury, a w 2014 r. Nagrodę Publiczności Warto, przyznawaną przez wrocławski dodatek „Gazety Wyborczej” i miasto Wrocław. Stypendysta Prezydenta Świdnicy w latach 2010 i 2013.