PLAKAT2

 

Akcja podwórko to projekt po raz pierwszy realizowany w tym roku w Świdnicy. W ramach projektu w 2016 roku mieszkańcy dwóch świdnickich podwórek, z pomocą zaproszonych przez nich projektantów/artystów/animatorów- odmienią ich oblicze!

Naszym celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie rewitalizacji, zarówno tej infrastrukturalnej, jak i społecznej. Chcemy aby zmiany w fizjonomii miasta przestały być odbierane jako domena urzędników i konserwatorów zabytków, jako aktywność mająca jedynie uatrakcyjnić miasto w oczach turysty. Naszym zadaniem jest pokazanie świdniczanom, że rewitalizacja przebiega dla nich i ma na celu poprawę jakości ich życia.

Projektanci! Artyści! Animatorzy!

Czekamy na Wasze pomysły do 30 czerwca 2016 roku. Rodzaj i tematyka projektu jest dowolna, ale ważnym kryterium jest aby realizacja miała charakter WŁĄCZAJĄCY, przyczyniała się do przywrócenia przestrzeni podwórka jego mieszkańcom. Pula na realizację w wybranym podwórku wynosi 3000 zł.

Mieszkańcy każdego z podwórek wraz z przedstawicielami miejskich instytucji i organizacji wybiorą najciekawszy pomysł, który zostanie zrealizowany na ich podwórku w sierpniu 2016 roku. Zgłoszenie powinno dotyczyć jednego z podwórek, zachęcamy do zapoznania się z ich charakterystyką i tym, o czym marzą ich mieszkańcy:

PODWÓRKO 1 ul. Jagiellońska.

Opis podwórka: Podwórko przy ulicy Jagiellońskiej należy do jednej wspólnoty mieszkaniowej, którą tworzy kilkadziesiąt rodzin. Są to osoby w różnym wieku, w tym kilkoro dzieci. Samo podwórko stanowi zamkniętą przestrzeń z tyłu kamienicy,  wchodzi się na nie jedynie przez jej bramę. Połowę powierzchni pokrywa niedbale położony beton, pozostała część to ziemia, obecnie niezagospodarowana. Charakterystyczny dla tego podwórka jest mur, który jest usytuowany naprzeciw okien i balkonów kamienicy. Podwórko jest przedzielone metalową siatką z podwórkiem sąsiadującej wspólnoty. Przy murze, w jednym rogu rozpostarł się stary, nieujarzmiony bluszcz, bardzo ekspansywny. Mieszkają w nim koty. Pod murem oraz pod siatką stoją wolno kosze na śmieci.

Wiadomość od mieszkańców: Chcielibyśmy, aby nasze podwórko było bardziej zadbane. Chętnie wprowadzimy tu więcej zieleni, kwiatów, szukamy też pomysłu co zrobić z roślinami ( starym bluszczem), które „nieco” wymknęły nam się spod kontroli. Większość z nas to osoby dorosłe , ale chętnie zadbamy też o coś dla najmłodszych. Chcielibyśmy, aby na naszym podwórku powstała przestrzeń, która będzie służyła spotkaniom, odpoczynkowi i wspólnemu spędzaniu wolnego czasu. Dużą naszą bolączką są stojące wolno kosze na śmieci, które chętnie byśmy zamaskowali. Siedzenia, zadaszenia, huśtawki, altanka, drobne oświetlenie, ciekawy pomysł na zmianę ogrodzenia, pomysł jak wykorzystać samotny mur- to rzeczy, które przychodzą nam do głowy. Czekamy z niecierpliwością na Państwa pomysły, szukamy tego jednego, który nas zaczaruje! Obiecujemy aktywnie włączyć się w realizację projektu.

Obserwacja kuratora projektu: Podwórko przy ulicy Jagiellońskiej to zaciszna, kameralna przestrzeń, która pomimo że zaniedbana, sprawia wrażenie przytulności i pobudza wyobraźnię. Mieszkańcy tego podwórka należą do jednej wspólnoty mieszkaniowej i są to osoby, które chcą mieć realny wpływ na działania, które będą tu realizowane. Jest to przestrzeń bardzo intymna, dobrze widoczna z okien kamienicy. Przestrzeń dla projektanta/artysty/animatora, który ma ciekawy pomysł na butikową realizację.

link do youtube https://www.youtube.com/watch?v=pJ1vKlX9Xp0

PODWÓRKO 2 ul. Teatralna/Szpitalna/Pułaskiego

Opis podwórka: Podwórko na styku ulic Teatralnej, Szpitalnej i Pułaskiego to duża, otwarta przestrzeń, otoczona z trzech stron przez stare kamienice i nowe plomby- bloki, z czwartej strony znajdują się garaże i wyjście na ulicę Mennicką, często przechodzą tędy przypadkowi ludzie. Z podwórka korzysta kilkanaście wspólnot mieszkaniowych, ale ich mieszkańcy słabo się znają. Mieszka tu bardzo wiele dzieci. Większa część podwórka to duży plac porośnięty trawą. Jest kilka drzew oraz postawione w latach 70tych kamienne 2 stoliki i siedziska. Przestrzeń podwórka jest duża, nierówna- są trzy poziomy, a ich powierzchnia jest mocno pofałdowana. Są ławeczki, na których przesiadują panowie z sąsiedztwa. W ich pobliżu znajdują się sznurki na pranie. Większość przestrzeni jest niezagospodarowana. Jej dziki charakter sprawia, że wielu ludzi, nie tylko mieszkających w obrębie tego podwórka, uczyniło sobie z niego miejsce do wyprowadzania psów.

Wiadomość od mieszkańców: Szukamy takiego pomysłu na nasze podwórko, który przede wszystkim będzie adresowany do dzieci. To one spędzają tutaj najwięcej czasu. Chcielibyśmy, aby było tu bezpiecznie. Brakuje nam siedzisk, miejsca spotkań, jakiś prostych rozwiązań, które inspirowałyby dzieci do kreatywności. Dużą bolączką jest brak oświetlenia. Piaskownica, huśtawki, leżanki, tablice do pisania, alejki do jeżdżenia na hulajnodze, zadaszona przestrzeń spotkań- to propozycje, które pojawiły się podczas spotkania sąsiedzkiego. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko będzie można tym razem zrealizować, ale wiemy też, że przy dobrym pomyśle niewiele potrzeba, żeby nasze podwórko stało się przestrzenią wspólną i przyjazną. Mamy nadzieję, że nasze podwórko Państwa zainspiruje. Czekamy na pomysły!

Obserwacja kuratora projektu: Podwórko na styku ulic Teatralna/Szpitalna/Pułaskiego to miejsce bardzo przestrzenne, otwarte, ale zupełnie niewykorzystane. Bardzo wiele się tu dzieje: jest wiele dzieci, są znajomi panowie z ławeczki ( cisi stróże porządku), przechadzają się właściciele piesków, ktoś przysiada na papierosa na kamiennych schodkach. Wiele twarzy można dostrzec w oknach. Będzie to prawdziwa gratka dla kogoś pomysłowego, kto przy użyciu niewielu środków zmierzy się z tak dużą przestrzenią i znajdzie sposób, jak oddać ją mieszkańcom, uwzględniając ich różne potrzeby.

link do youtube https://www.youtube.com/watch?v=uRPXjWHVQ_s

Zgłoszenia należy nadsyłać drogą elektroniczną na adres:

akcjapodwórko@fundacjatb.pl , w tytule wpisując „Zgłoszenie podwórko 1” lub „Zgłoszenie podwórko 2”.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. Wypełniony formularz zgłoszeniowy.
  2. Portfolio autora/autorów pomysłu
  3. Opis realizacji ( mile widziane wizualizacje).

Formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu oraz wszystkie szczegóły projektu znajdują się na stronie www.fundacjatb.pl/akcjapodworko

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Carpe Diem.

Partnerem projektu jest Fundacja Teatr Bezdomny, Świdnicki Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie SztuKiSzum.

Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Kontakt w sprawie projektu:

Maria Zięba, akcjapodworko@fundacjatb.pl , tel. (+48)530165873

akcja podwórko 2016 regulamin konkursu