ANDRIEJ RUBLOW (АНДРЕЙ РУБЛЁВ)

rok produkcji: 1966
gatunek:
dramat historyczny
reżyseria:
Andriej Tarkowski
obsada: 
Anatolij Sołonicyn, Iwan Łapikow, Nikołaj Grińko
czas trwania:
175 min

Film z polskimi napisami

Film – opowieść, podzielony na 8 noweli – epizodów, opowiada o okresie zamętu na Rusi w latach 1400-1423, oglądanych jak gdyby oczyma mnicha – ikonografa Andrzeja Rublowa. Poszczególne nowele odmalowują ogólny obraz średniowiecznej Rusi, tworząc swoistą mozaikę.

Nagrody:  Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej na festiwalu w Cannes w 1969, Nagroda Francuskiej Akademii Filmowej Étoile de Cristal dla Irmy Rausz 1970, Syrenka Warszawska za najlepszy film zagraniczny w 1973, Dyplom Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Belgradzie 1973, Nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Azolo-73.

Prelekcję przed filmem wygłosi Natalia Nikolska – filolog rosyjski, tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail. Od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”.

Dwa razy w roku świdniczanie mogą obejrzeć cykl, złożony z pięciu filmów, połączonych wspólną ideą i  poprzedzonych wstępem. Każdy program składa się z filmów starych, nowych i najnowszych, znanych lub nieznanych publiczności. Natomiast wstęp zawsze – i zupełnie świadomie – jest zaskakujący. Autorka sięga po informację, które pozostały poza polem widzenia polskojęzycznej prasy filmowej, za każdym razem przybliżając widzom sylwetki twórców, tło historyczne filmów, sytuacje na planie podczas pracy nad filmem lub nie do końca czytelne dla polskiego widza podteksty.

Od ostatniej edycji w spotkaniach z publicznością  udział biorą specjalne goście Natalii Nikolskiej: osoby, które brały udział w realizacji filmów. Świdniczanie poznali przy tej okazji Izabelę Cichońską, architektkę scenografii wirtualnej do filmu „ On Drakon” oraz reżyserkę Olgę Stołpowską i pisarza Aleksandra Snegirewa, którzy przyjechali z Moskwy ze swoim filmem „Rok literatury”.

Patronat nad  „Wieczorami z kinem rosyjskim”  sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.